Ostrva u Crnoj Gori leže u dubokom plavetnilu Jadranskog mora i predstavljaju pravi mali raj na zemlji, koji čeka da bude otkriven.
Ovi skriveni dragulja pružaju izuzetno iskustvo za one koji žele da pobjegnu od svakodnevnog života i urone u netaknutu prirodu i bogatu istoriju ove mediteranske zemlje.
U narednim redovima, uputićemo se na putovanje kroz neka od najljepših poluostrva i ostrva Crne Gore koje morate makar jednom posjetiti!
Crna Gora - ostrva u mističnom Krajinskom arhipelagu
Na istočnoj obali Crne Gore se nalazi Krajinski Arhipelag - skupina od oko 30 manjih ostrva koji važe za prave bisere ovog dijela Jadrana.
Ostrva su poznata po svojim netaknutim plažama, kristalno čistim vodama i obilju podvodnog svijeta. Ostrva Krajinskog Arhipelaga su idealna destinacija za ronioce, kao i za ljubitelje plovidbe i istraživanja skrivenih uvala.
Svako ostrvo ima svoju posebnu draž i može ponuditi nezaboravna iskustva u prirodi.
Ostrvo Beška - istorija uklesana u kamenu
Najveće ostrvo unutar arhipelaga je ostrvo Beška. Ovde je smješten i istoimeni manastir koji se vezuje za dinastiju Balšića.
U okviru manastira se nalaze i 2 crkve, tačnije crkva Svetog Đorđa i crkva Svete Bogorodice, koje možete posjetiti.
Ukoliko ste smješteni ili posjedujete nekretnine u Baru, biće vam potrebno oko sat vremena i 15-ak minuta vožnje autom (45 km) kako biste došli do manastira Beška. Možete se spustiti do mjesta koji nosi naziv Donji Murići, odakle možete iznajmiti brodić i posjetiti ovu prelijepu oazu mira.
Ostrvo Starčevo - avantura na Skadarskom jezeru
Ono što ostrva u Crnoj Gori čini čini izuzetnim je njihova reputacija kao svetilišta koja privlače hodočasnike iz svih krajeva svijeta.
Drugo najznačajnije ostrvo je zasigurno ostrvo Starčevo na Skadarskom jezeru, gdje je sagrađen manastir Uspenija Presvete Bogorodice (poznat i kao manastir Starčeva Gorica).
Smatra se da je manastir osnovao Starac Makarije, asketa i cijenjeni duhovnik tog vremena.
Sačuvani ostaci manastirskih prostorija i utvrđenja svjedoče o izuzetnom značaju i arhitektonskim karakteristikama izgradnje - sakralna građevina je bila vrlo opasna, sa visokim zidovima i malom lukom na južnoj strani, što je netipičan način projektovanja.
Ada Bojana - netaknuti biser Crne Gore
Na jugu Crne Gore, blizu granice sa Albanijom, nalazi se očaravajuće riječno ostrvo Ada Bojana.
Ada Bojana je poznata po svojim beskrajnim pješčanim plažama, mirnom okruženju i nenadmašivim pogledom na plavetnilo koje je okružuje.
Takođe, ovo je idelana destinacija za sve morske entuzijaste, jer možete probati adrenalinske sportove kao što su jedrenje na dasci, vožnja gliserom i kajtsurfing (kombinovano surfovanje i kajaking).
Ostrvo nudi odlične mogućnosti za ribolov i uživanje u lokalnim specijalitetima u priobalnim restoranima.
Topla preporuka jeste da posjetite i Valdanos plažu - veličanstvenu uvalu, nekadašnje podvodno nalazište i današnji spomenik prirode.
Legenda o nastanka najvećeg ostrva u Crnoj Gori
Prema legendi, Ada Bojana je nastala u 19. vijeka nakon snažne oluje koja je zahvatila ove predjele.
Jedrenjak "Merito" iz Trogira je, prema predanju, završio nasukan između dva manja ostrva. Godinama su se ostaci ovog broda i obližnjih ostrvaca prekrivali nanosima riječnog peska, stvarajući prvo pješčani sprud, a zatim i ovo jedinstveno ostrvo.
Ada Bojana je postepeno podijelila rijeku Bojanu na dva kraka, dok je vrijeme tkalo priču o njenom izvanrednom porijeklu.
U doba Hladnog rata, Ada je postala vojna zona s brižno čuvanom granicom. Ta istorijska okolnost je doprinijela da neki dijelovi ostrva ostanu netaknuti i danas.
Nekada se do Ade putovalo splavom, ali od 1987. godine, most je postao veza koja povezuje kopno s ovim čarobnim ostrvom. Ada Bojana je ostala svjedokom prošlosti, očuvajući svoju prirodnu ljepotu i intrigantnu priču koju dijeli s onima koji je otkriju.
Ostrvo Cvijeća ili Miholjska Prevlaka - parče raja na zemlji
Ostrvo Cvijeća, smješteno u Bokokotorskom zalivu, je pravi raj za ljubitelje prirode i mira.
Dugačko je oko 300m, dok širina iznosi 200m, a na svega 2 km od ostrva se nalazi grad Tivat, sa kojim je povezano malim zemljouzima - te je ovde tehnički riječ o poluostrvu.
Do kopna se može doći i automobilom, međutim putevi su nerijetko preplavljeni usljed visokog vodostaja, te se preporučuje da do ostrva dođete brodom ili čamcem.
Sa svojom bujnom vegetacijom i prelijepim plažama, ostrvo plijeni svojom ljepotom i tišinom.
Poznato je po mirisnim vrtovima i prelijepom cvijeću koje cvjeta tokom cijele godine, zahvaljujući čemu je i dobilo ime. Tokom svog postojanja, destinacija je bila poznata i pod drugim imenom - Miholjska Prevlaka, u čast Svetog Arhangela Mihaila tokom 6. vijeka.
Ova lokacija je idealna za opuštajuće šetnje po prirodi, istraživanje skrivenih uvala i uživanje u čarima netaknute prirode.
Ostrvo Mamula - zaronite u morsku pustolovinu
Na ulazu u Bokokotorski zaliv, nalazi se Mamula - istorijsko ostrvo koje je ujedno i dom staroj austro-ugarskoj tvrđavi, izgrađenoj u 19. vijeku.
Tvrđava je bila dio odbrambenog sistema koji je štitio Bokokotorski zaliv od neprijateljskih napada. Danas, posjetioci mogu istražiti ovu utvrdu, prošetati njegovim zidinama i uživati u nevjerovatnom pogledu na okolne vode i planine.
Ostrvo Mamula takođe je omiljena destinacija za ronioce, jer se u njegovoj blizini nalazi jedan od najbogatijih podvodnih svijetova u regionu.
Stari Ulicinj - kamenita oaza sa zapanjujućom prošlošću
Kada je u pitanju Crna Gora ostrva su poznata po svojoj zanimljivoj prošlosti.
Na jugu zemlje, nedaleko od istoimenog grada, nalazi se Stari Ulcinj, fascinantno ostrvo koje plijeni svojom istorijskom i kulturnom vrijednošću. Ova destinacija je nekada bila središte života i trgovine u regionu, a karakteristična je po uskim ulicama, kaldrmom i autentičnom arhitekturom.
Veličina ostrva iznosi svega 1.7 hektara i prepoznatljiva je po kamenitoj podlozi.
Stari Ulcinj je dom mnogim istorijskim znamenitostima, uključujući venecijanski grad Dulcig, koji datira još iz rimskog perioda. Nakon zemljotresa, ovaj mletački gradić je potonuo, te danas možete samo vidjeti njegove ostatke.
Posjetioci mogu istražiti drevne ruševine koje svjedoče o bogatoj prošlosti ovog ostrva. Osim toga, prelepe plaže oko ostrva pružaju savršeno mjesto za opuštanje i uživanje u sunčanju.
Kamenita ostrva u Crnoj Gori - Sveta Nedelja i Katič
U blizini Budve, nalazi se slikovito ostrvo Sveta Nedelja.
Ovo ostrvo je bogato istorijom i kulturom, sa svojim prepoznatljivim crkvama i manastirima. Ostrvo je poznato po impresivnom manastiru Sveti Stefan, koji dominira pejzažem ostrva.
Manastir je dio UNESCO-ve svjetske baštine i privlači mnoge posjetioce svojom arhitekturom i mirnom atmosferom.
Sveta Nedelja takođe nudi spektakularne pejzaže, sa strmim liticama koje se spuštaju u kristalno čisto more, stvarajući nezaboravne prizore.
Ostrvo Katič je pravi dragulj Crne Gore, a smješteno u Bokokotorskom zalivu.
Sa prepoznatljivim oblikom i zelenim obroncima, Katič privlači pažnju posjetilaca već na prvi pogled. Ostrvo je poznato po raznovrsnom biodiverzitetu, slikovitim uvalama i kristalno čistim vodama.
Šetnja oko ostrva pruža nezaboravne pejzaže i priliku da se povežete sa prirodom. Takođe, ostrvo je dom brojnim vrstama ptica i drugih životinja, što ga čini idealnom destinacijom za ljubitelje prirode i birdwatching entuzijaste.
Pomenuta ostrva u Crnoj Gori se nalaze u blizini Petrovca, te vam savjetujemo da pri obilasku obavezno svratite u gradić i isprobate domaće gastronomske specijalitete - garantujemo vam da se nećete razočarati.
Sveti Stefan - priča iza najpoznatijeg poluostrva u Crnoj Gori
Locirano je na Jadranskom moru, nedaleko od Budve, ovo predivno poluostrvo odiše šarmom i elegancijom. Sveti Stefan je nekada bio ribarsko selo, ali je s vremenom preobražen u luksuzno odmaralište koje je postao sinonim za raskoš i prestiž.
Glavna atrakcija ovog poluostrva je istoimeni luksuzni hotel Sveti Stefan, koji se nalazi na malom ostrvu povezanom sa kopnom drvenim mostom. Hotel je smješten u obnovljenim kameno-drvenim kućama koje datiraju iz 15. i 16. vijeka, čime je očuvan autentični duh prošlosti.
Mjesto se prostire na oko 32 hektara i obuhvata brojne prelijepe plaže i šumovite staze koje vode do skrivenih kutaka. Pješačenje oko poluostrva pruža spektakularne panorame Jadranskog mora i okolnog prirodnog okruženja.
Ovde istorija diše, a kulturno nasljeđe je svjedok vremena - očaraće vas arhitektonske dragulje i spomenici koji svjedoče o bogatom nasljeđu ovog mjesta.
Na poluostrvu Sveti Stefan možete uživati u vrhunskim restoranima koji služe autentične crnogorske specijalitete i internacionalnu kuhinju. Gurmanski doživljaj upotpunjuje se uz vrhunska vina i prelijepe panoramske poglede na more. Takođe, ovdje možete pronaći i luksuzne spa centre koji pružaju opuštajuće tretmane i wellness usluge.
I ne zaboravite, u blizini se kriju i brojna druga mjesta od istorijskog i kulturnog značaja poput Starog grada Budve, manastira Praskvica i Nacionalnog parka Lovćen, koja čekaju da budu istražena.
Gospa od Milosti - najmanje crnogorsko ostrvo
Na jugu Crne Gore, u Bokokotorskom zalivu, nalazi se Gospa od Milosti, malo ostrvo koje zapanjuje svojom mističnom ljepotom.
Ostrvo je poznato po svojoj crkvi posvećenoj Bogorodici, koja privlači hiljade vernika i turista svake godine. Posjetioci mogu istraživati unutrašnjost crkve i diviti se umjetničkim djelima koja su dio bogate kulturne baštine.
Okruženo zelenilom i mirnim vodama zaliva, Gospa od Milosti je idealno mjesto za duhovnu refleksiju i miran odmor. Ostrvo je takođe popularna destinacija za krstarenja koja pružaju autentičan pogled na okruženje.
Ostrvo Sveti Marko ili Stradioti - najveće ostrvo Bokokotarskog zaliva
Ostrvo Sveti Marko ili Stradioti je smješteno nadomak od ostrva Cvijeća.
Ono je bilo naseljeno još u doba Rimskog carstva, a kulturna vrijednost se ogleda u različitim uticajima i tradicijama koji su oblikovali njegov karakter tokom vijekova.
Jedna od najpoznatijih znamenitosti na ostrvu Sveti Marko je istoimena crkva, koja se uzdiže sa svojim prepoznatljivim zvonikom i impresivnom arhitekturom. Crkva Sveti Marko, izgrađena u 12. vijeku, predstavlja izuzetan primjer srednjovekovne sakralne tvorevine. Njene zidove krase mozaici, freske i ikone koje svjedoče o dubokoj religioznoj tradiciji ovog ostrva.
Bujna mediteranska vegetacija, mirisno rastinje i šarenilo cvetnih polja stvaraju idiličnu atmosferu, dok plaže sa bijelim pijeskom i šljunkom pružaju rajski odsjaj.
Stradioti su dobili svoje ime još u doba Mlečana, kada se na ovom ostrvu nalazio logor mletačkih vojnika, grčkog porijekla. Sam termin "stradiotes" na grčkom jeziku označava vojnika.
Prema legendi, grčki bogovi su izabrali ovo ostrvo, očarani njegovom božanstvenom ljepotom, kao mjesto za odmor najboljih vojnika.
Na ostrvu su gajili masline i tražili oprost za svoje grijehe, dok im je bilo zabranjeno da ratuju. Međutim, vojnici su prekršili tu zabranu, izazvavši gnijev bogova koji su poslali snažnu oluju i uništili sve pred sobom. Ostale su samo masline i samo ostrvo kako bi nas podsjećali na prošle vijekove i mistične priče utkane u tlo ovog mjesta.
Svako od ovih ostrva Crne Gore nosi svoju posebnu priču i očaravajuće ljepote.
Bez obzira da li ste zaljubljenik u prirodu, ljubitelj istorije ili jednostavno tražite mir i spokoj, ova crnogorska ostrva će vas zasigurno očarati svojom jedinstvenošću i ljepotom!