Legalizacija objekata u Crnoj Gori
Legalizacija objekata u Crnoj Gori omogućava vlasnicima nelegalno izgrađenih objekata da naknadno legalizuju svoje objekte i posjeduju i koriste ih u skladu sa zakonom.
Kada je u pitanju Zakon o legalizaciji objekata, Crna Gora je često unosila izmjene i na taj način pokušala da smanji broj bespravno izgrađenih objekta.
Kako je ovo tema o kojoj se poslednjih godina često diskutuje, u nastavku teksta pojasnićemo čitav proces legalizacije, šta je sve potrebno da bi se ona ostvarila, ko ima pravo na legalizaciju objekta, kao i koji su rokovi za predaju zahtjeva.
Kada vam je potrebna legalizacija objekta?
Legalizacija objekta u Crnoj Gori je potrebna u slučajevima kada je objekat izgrađen bez građevinske dozvole ili u suprotnosti sa urbanističkim planom. Legalizacija se vrši nad svim vrstama objekata - kućama, stanovima, stambenim i poslovnim zgradama, garažama, ali i manjim građevinskim objektima.
Zahtjev za legalizaciju objekata Crna Gora - podnošenje zahtjeva
Kako bi se objekat legalizovao, potrebno je da vlasnih podnese zahtjev za legalizaciju Ministarstvu Održivog Razvoja i Turizma (MORT). Poslednji rok za predaju zahtjeva za legalizaciju objekata u Crnoj Gori koji su bespravno izgrađeni istekao je 16. Jula 2018. godine.
Prema podacima Ministarstva, zaključno sa poslednjim rokom predato je 51.158 zahtjeva, a do Juna 2019. obrađeno je oko 29.000 zahtjeva i taj proces je u toku.
Spekuliše se da većina objekata, za koje su predati zahtjevi, ne ispunjava uslove za legalizaciju po osnovu važećih Urbanističkih planova.
Legalizacija objekata Crna Gora - šta je potrebno za legalizaciju?
Da bi se neki objekat legalizovao, neophodno je da bude usklađen sa definisanim planskim parametrima od kojih su najznačajniji i ujedno najviše narušavani Indeks zauzetosti i Indeks izgrađenosti Urbanističke parcele kao i pozicija objekta u prostoru gdje je često problematičan odnos prema susjednim objektima i građevinskim linijama, kao i visina objekta.
Takođe, često je upitna i pravno svojinska situacija na parcelama na kojima su objekti izgrađen, a jedan od najvećih problema koji vlasnici nelegalnih objekata susreću je nedostatak dokumenata i dokaza iz katastra o vlasništvu i izgradnji objekta. Mnogi vlasnici nisu sačuvali potrebnu dokumentaciju ili su izgradili objekte bez ikakvog dokumenta.
U ovom slučaju, vlasnik objekta će morati da priloži sve relevantne dokaze o vlasništvu i izgradnji objekta kako bi se objekat mogao legalizovati. Ovo može uključivati izjave svjedoka, fotografije objekta i druge dokaze.
Legalizacija objekata u Crnoj Gori - koji objekti će biti legalizovani?
Pozitivno rješenje o legalizaciji mogu očekivati sami vlasnici objekta koji se uklapaju u zadate parametre važećeg planskog dokumenta – DUP-a (Detaljnog Urbanističkog Plana), imaju nedvosmisleno definisan svojinsko-pravni aspekt i predali su potpunu dokumentaciju.
Razmatranje zahtjeva za legalizaciju objekata koji nisu u skladu sa važećim urbanističko-planskim parametrima biće obustavljeno do usvajanja Plana Generalne Regulacije.
Zajednica Opština zahtijeva produženje roka za predaju zahtjeva za legalizaciju do donošenja Plana Generalne Regulacije. Ovaj zahtjev se odnosi samo na objekte koji se nalaze na orto-foto snimku teritorije Crne Gore koji je završen krajem 2018. godine, a nikako za objekte koji su nelegalno sagrađeni nakon toga.
Razlozi za produženje roka su kako u kompleksnosti i obimu procedure tako i u činjenici da određeni broj nelegalno sagrađenih objekata pripada dijaspori i strancima, koji obično dolaze ljeti i koji nisu imali mogućnosti da se blagovremeno informišu o samom procesu i rokovima za legalizaciju.